Od kada živim u Zagrebu, a ima tome već evo 8 godina, s vremena na vrijeme sam se zapitao odakle pojedinom kvartu ili recimo ulici ime koje danas nosi. Od kad razmišljam o zagrebačkim naseljima, to pitanje sam si počeo postavljati i za ostale gradove. Zašto Siget u Zagrebu, zašto Musil u Puli, zašto Stanovi u Zadru? Zašto pobogu Mačkamama u Osijeku? Ajd čuo sam povijest tog imena. Ili zašto Mali Pariz u Slavonskom Brodu kad nema ni P od sličnosti sa Parizom.
Al ajde, pojavi se pitanje u glavi pa nestane isto tako kako je i došlo. Sve dok neki dan nisam naišao na neku raspravu na forumu o Zagrebačkim podzemnim i nadzemnim tajnama. Tamo je jedna cura napisala dvije knjige koje pišu o Zagrebačkoj povijesti i koje bi bilo dobro pročitati. Nađem signaturu i ISSN na web stranici zagrebačkih knjižnica i odem podignuti te knjige sa misli u glavi kako će to biti knjige u boji i da će imati puno slika pa ću ja i skenirati neke (nemam skener al nabavi se sve lako). Našao ja te knjige kad one u formatu kao čitanka za Hrvatski jezik u srednjim školama. Papir onako žućkasti (kažu neka istraživanja da je takav papir najbolji za oči zbog kontrasta – ajde, ja sam im povjerovao), prelistao na brzinu i skužim da slika ima za nabrojat na prste.
Čemer, jad, plač, ritanje i urlikanje po podu knjižnice kao kad djetetu mama ne želi kupiti igračku koju imaju svi njegovi prijatelji. Ajd, mislim si, došao sam u ustanovu koja čuva znanje i povijest ljudskog bića, glupo bi bilo izaći iz nje bez komada knjige koje prenosi to znanje nama smrtnicima. Uzmem ja te knjige, obavim formalno-pravnu proceduru davanja iskaznice zagrebačkih knjižnica i s knjigama se vratim u okrilje doma.
Continue reading
Recent Comments